img-responsive

Sławomir Sobótka

Programujący architekt oprogramowania i trener w firmie Bottega IT Solutions http://www.bottega.com.pl, specjalizujący się w technologiach Java i efektywnym wykorzystaniu zdobyczy współczesnej inżynierii oprogramowania.


Do jego zainteresowań należy szeroko pojęta inżynieria oprogramowania: architektury wysokowydajnych systemów (w szczególności CqRS), modelowanie (w szczególności DDD), wzorce, zwinne procesy wytwórcze. Hobbystycznie interesuje się psychologią i kognitywistyką.


Entuzjasta Software Craftsmanship.


W wolnych chwilach działa w community jako: prezes Stowarzyszenia Software Engineering Professionals Polska http://ssepp.pl, lider lubelskiego Java User Group, publicysta w prasie branżowej i blogger http://art-of-software.blogspot.com.

Lectures

In Polish Jak wciągnąć eksperta domenowego w wir modelowania - wizualne i lingwistyczne techniki DDD

Eksperci domenowi, to osoby, które wiedzą jak i dlaczego działa dany biznes. Zwykle nie są to użytkownicy i operatorzy systemu. Nie są to również klienci, którzy chcą po prostu zarobić. To wydaje się niewiarygodne, ale o ile to możliwe najbardziej, najbardziej efektywnym sposobem komunikacji z ekspertami jest spotkanie twarzą w twarz, przy kartce papieru.


Podczas prezentacji przedstawię metodykę Modeling Whirlpool wraz z wszystkimi jej rolami, fazami i technikami:


 - wizualizacje: szukanie metafor wizualnych ze świata biznesu
 - techniki lingwistyczne: szukanie podmiotów i orzeczeń
 - logiczne: szukanie niezmienników, analiza zmian w use case


Całość jest implementowalna jeden do jednego przy pomocy Building Blocks DDD.

In Polish Mapowanie relacyjno-obiektowe prawdziwych obiektów

Który z trzech sposobów blokowania optymistyczne zastosować? Kiedy używać Lazy Loadingu a kiedy nie? Kiedy używać operacji kaskadowych a kiedy nie? Kiedy encja powinna zawierać w sobie referencję do innej encji a kiedy nie? Jak implementować equals czy może lepiej wcale nie? Zbiór, torba, lista - jak wybrać je świadomie? W których miejscach w systemie stosować ORM a kiedy nie?


Każdy ekspert odpowie na te pytania: "to zależy".


Podczas prezentacji będę chciał pokazać Wam, że to wcale nie zależy. Jeżeli modelujesz obiektowo to odpowiedzi są jasne, klarowne i jednoznaczne.


A oprócz tego wrócimy do podstaw (bo podstawy są najtrudniejsze i czas na nie przychodzi dopiero gdy osiągniesz poziom ekspercki) i zastanowimy się kiedy używać obiektów (i zasad CqS, SOLID, GRASP), kiedy struktur danych, kiedy procedur (a'la Turbo Pascal) a kiedy funkcji.