img-responsive

Michał Bartyzel

I spent couple years working with business-IT issues. Help development teams to understand customers’ needs in order to work more effectively. I am truly convinced that keys to the software craftsmanship are linguistic skills, so have wrote the book on the subject in Polish.


Currently I am working on Conversation Patterns for Software Professionals which are techniques for having quality conversations with stakeholders.


I am blogging at mbartyzel.blogspot.com and tweeting @MichalBartyzel.

Lectures

In Polish Conversation Patterns for Software Professionals

Stworzyliśmy dość dużą ilość narzędzi, które mają nam pomóc ująć w mierzalne ramy często niejasne potrzeby biznesowe. Stworzyliśmy przypadki użycia, historie użytkowników, testy akceptacyjne, scenariusze, specyfikacje i można by tak dość długo wymieniać.


Chociaż celem tych narzędzi jest poprawa współpracy z klientem, to jednak często używamy ich, aby się przed klientem schować. Zamiast rozmawiać z człowiekiem o jego potrzebach, skupiamy się na wypełnianiu formatek.


Ten problem zmotywował mnie do rozpoczęcia prac nad Conversation Patterns for Software Professionals, technikami efektywnej rozmowy z klientami, które pomagają docierać do jego rzeczywistych potrzeb i poszukiwać rozwiązać. Conversation Patterns sprawiają, że umiejętności miękkie stają się bardziej programmer-friendly i łatwiej nad nimi pracować i co najważniejsze przynoszą oczekiwany efekt.

In Polish Strategiczna Refaktoryzacja

Techniki, czyli przekształcenia refaktoryzacyjne pomagają transformować fragmenty kodu z jednej postaci w inną. Jednak duże refaktoryzacje to przede wszystkim przedsięwzięcie organizacyjne. Co warto refaktoryzować? Jak zidentyfikować kluczowe problemy? Kiedy nie podejmować działań? Czy w ogóle warto? Jakie heurystyki i strategie wysokopoziomowe możesz wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas prelekcji Strategiczna refaktoryzacja.